Dijital İmza

Yazılı imzaların yerini dijital imzalar almaya başladı. Bu alandaki gelişmeler sadece hayatımızı kolaylaştırmıyor aynı zamanda güvenliğimizi de ciddi oranda arttırıyor.

Bir dijital imzanın sadece sahibi tarafından oluşturulubilmesi ve başkaları tarafından kopya edilememesi yeterli değildir. Bunun yanında o imzanın özgünlüğü diğer herkes tarafından kolayca ve hızlıca teyit edilebilir olmalıdır.

Eliptik Eğri Nedir?

Eliptik eğriler, aşağıdaki formatta bir denklemle tanımlanan cebirsel eğrilerdir.


Not: Bu yazı ilk olarak 2018 yılında steemit platformunda yayınlanmıştır.

Yaklaşık bir aydır en çok konuşulan konulardan biri oldu IOTA. Çevremde bana Bitcoin, Ethereum ve Blockchain ile ilgili soru soranlar, artık IOTA ile ilgili heyecanlarını gösterir oldu. Bu durumun en endişe verici yanı ise, henüz Blockchain sistemini dahi tam olarak kavrayamamış insanların, IOTA’nın nasıl “geleceğin coini” olacağını anlatır hale gelmiş olması. Özellikle bu alanda yeni olanların, spekülasyonlar konusunda dikkatli olmaları gerektiğini daha önce de söyledim. Fakat ne yazik ki agresif “pump” hareketleri insanları para kazanma hırsına kaptırıyor. Durum böyle olunca, “Nedir bu IOTA?” diye merak edenler için bir yazı yazmaya…


Hard Fork nedir? Soft Fork nedir? BIP nedir?

Bitcoin’de HardFork ve SoftFork kavramlarını özellikle 2017 yılı boyunca çok duyduk. Daha önce paylaştığım yazılarda sizlere genel anlamıyla Blockchain üzerindeki çatallanma olayını anlatmaya çalıştım. Bu kez meraklıları için daha detaylı bir yazı ile hem nasıl gerçekleştiklerini hem de teknik detaylarını açıklayacağım.

Yazıma başlamadan önce önemli bir uyarı yapmak istiyorum. Burada anlatacağım Fork olayı sistemin kod tabanı üzerinde yapılan değişikliklerden bahsetmemektedir. Bitcoin’de Fork terimini birden fazla durum için kullanırız. Örneğin Bitcoin core yazılımı üzerinde yapılan Bitcoin Knots Fork’u yazılım üzerinde yapılan değişiklik için (software fork) iyi bir örnektir. Bu durum mutabakat kuralları üzerinde bir değişiklik yaratmaz. Bu konuyu bir başka yazıda…


Ripple nedir?

Not: Bu yazı ilk olarak 2018 yılında steemit platformunda yayınlanmıştır.

Piyasalardaki işlem hacminin hızla yükselmesi ile ilk sıralara yerleşip ismini hekesin aklına kazıyan Ripple, çok sık gerçekleşen “Geleceğin Bitcoini” konulu haberlerin ve arkadaş sohbetlerinin de bir numaralı konusu. Yaklaşık 15 yıllık geçmişe sahip bir proje bir anda bu kadar popüler olunca, ben de sıradaki yazımı bu konuya ayırmaya karar verdim.

Ripple yıllar önce Jed McCaleb tarafından yaratılan bir sistem. Bugün çok ünlü bir yazılımcı olan Jed, aynı zamanda meşhur Mt.Gox. sitesinin de kurucusudur. Mt.Gox. mağdurları için hemen küçük bir not düşeyim, büyük facia yaşanmadan önce kendisi şirketin tamamını…


Bitcoin Mempool oldukça sık kullanılan bir terim. Özellikle onay bekleyen işlem sayısı arttığında ve bu nedenle “fee” yani işlem ücretlerinde yükselme yaşandığında daha çok duymaya başlıyoruz.

Memory Pool, yada kısaca Mempool, en basit tanımı ile onaylanmamış işemler için bir bekleme alanıdır. Yeni bir işlem yapmak isteyen kişi ağ üzerinde yayın yaptığında bu işlem Node’lar tarafından alınıp bazı kontrollerden gerçirilir. Kurallara uygun işlemler Mempool’da kaydedilir ve diğer Node’lar ile paylaşılmaya başlanır. Mempool içerisinde bekleyen işlemler onaylanana kadar beklerler. Yani Mempool, Bitcoin Blockchain üzerine eklenecek sıradaki bloğa girmek için bir bekleme alanıdır.

Mempool, Node’ların farklı özellikte donanım cihazlarına, farklı lokasyonlara ve farklı…


Paranın ekonomik aktiviteleri kontrol ve koordine etmesini sağlayan gücünü, merkezi otoritelerin imzalarından almadığını unuttuğumuz bir dönemde yaşıyoruz. İnsanlık, para üzerine temel sorular sormayı bıraktığı gibi, ödediği en yüksek verginin adının enflasyon olduğunun farkında bile değil artık. Sistemin vehametini anlamak bir yana hayal etmek bile çok zor.

Para, temel olarak zaman kavramının fiziki değer karşılığıdır. Bu değerin temelini oluşturan esas ise onun sınırlı sayıda olmasıdır. Fakat bu bile tek başında yeterli değildir. Sınırlı sayıda olmasının yanı sıra, sınırlı sayıda kalacağının güvencesi de temel bir unsurdur.

“Quantitative easing” gibi süslü ve karmaşık isimlerin arkasına saklanan modern emek hırsızlığı yöntemleri artık işlevini kaybetmiş…


Full Node görevleri nelerdir? Miner ve Full Node arasındaki farklar nelerdir?

Full Node’lar genelde madencilerin gölgesinde kalan gerçek aktörler ve ağdaki oyun kuruculardır. Fakat birçok insan genellikle madenciliğe odaklanıyor. Bu durumun oluşmasındaki en temel sebep herkesin ağzını sulandıran blok ödülleri diyebiliriz. Ancak Full Node dediğimiz kullanıcıların görevlerini ve güçlerini gördüğümüzde Bitcoin sisteminin gerçek büyüsünü daha iyi kavramış oluyoruz.

Belirlenmiş protokol kuralları ile Bitcoin ağında haberleşen tüm bilgisayarlara Node denir. Burada bahsettiğimiz protokol, merkezsiz ve eşler arası Bitcoin Protokolü‘nün ta kendisidir. Bu protokol ağdaki Node’ların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlar ve görevi her yere işlemleri ve blokları yaymaktır.

Bugün, varlıklarını bildiğimiz ve…


Daha önce private key hakkında benzer konunun tartışıldığı birçok başlıkta bu konuya açıklık getirdim. Hem merak ve endişeleri gidermek hem de bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak adına ayrıntılı olarak bir kez daha yazmaya karar verdim.

Genel olarak burada yapılan iş sıradan bir Bitcoin adresi yaratmak ve Block Explorer’lar aracılığı ile bakiye sorgulamak. Buna benzer yüzlerce proje bulunuyor. En bilineni “Large Bitcoin Collider” ve istatistiklerini buradan inceleyebilirsiniz:

https://lbc.cryptoguru.org/stats

Bunun dışında Plutus oldukça bilinen bir yöntem. Aynı işlemi yalnız başınıza yapmanızı sağlıyor. Proje açık kaynak kodlu sizlerde inceleyebilirsiniz. Kod temel olarak adres yaratma ve bu adresi kontrol etmek üzerine kurulu olduğu iç biraz…

Ahmet Seyhan

Bitcoin, blockchains, fintech, economics. http://ahmetseyhan.org/

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store